ترخیص کار کیست ؟ویژگی ها، وظایف ترخیص کار گمرک چیست؟

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

آنچه که در این مقاله خواهید خواند؟

برای اینکه بتوانید در حوزه صادرات کالا و واردات کالا به موفقیت دست یابید و در تجارت بین المللی حضور مستمر و پیگیر داشته باشید، باید با فرآیند ترخیص کالا از گمرک آشنایی کامل داشته باشید و با انجام تمامی قوانین و امور تشریفات گمرکی و پیچیدگی های آن کالای خود را در اسرع وقت از گمرک ترخیص کنید.
همانطور که اشاره شد ترخیص سریع و کم هزینه را تجربه کرده و کالا را به بازار مصرف عرضه نمایید. در این مقاله سعی شده تمام وظایف ترخیص کار گمرگ و ترخیص کار چیست بازگو کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

ترخیص کار کیست؟

فردی است حقیقی یا حقوقی که از جانب صاحب کالا وکالت می گیرد، تا تشریفات گمرکی را در گمرکات برای وی انجام می دهد.
ترخیص کار باید به عنوان نماینده ی صاحب کالا صادرات و واردات را از طریق گمرک انجام دهد. وظیفه ی خارج کردن یا وارد کردن انواع بار بر عهده ی ترخیص کار گمرک می‌باشد که باید با صرفه جویی در زمان و هزینه، این امور را به نحو احسنت به انجام برساند.

ترخیص کار مجرب چه خصوصیاتی دارد؟

  • آشنایی به تمامی قوانین و مقررات آن کشور
  • ترخیص سریع، مطمئن و کم هزینه
  • انجام هماهنگی های لازم با گمرکات، به عنوان نماینده ی صاحب کالا
  • با توجه به وجود قوانین سخت واردات و صادرات در کشور ما می بایست پیش از ورود یا خروج انواع بار از گمرکات، افراد حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت سفارش اقدام نمایند.
  • دریافت مجوز حق ورود به کشور را پیش از وارد نمودن کالا توسط مبادی گمرکی بگیرد.
  • یک ترخیص کار ماهر اطلاعات جامعی از قوانین صادرات یا واردات گمرک کشور و بین الملل دارد. مهارت بالای ترخیص کار گمرک باعث می شود تا صاحب بار کمترین ضرر را ناشی از امورات گمرکی ببیند.
  • علاوه بر مجوزهای ثبت سفارش برای صادرات یا واردات، مجوز های جانبی فراوان دیگری نیز هستند؛ فردی که اقدام به ترخیص می نماید باید با اطلاع از این مجوزها و انجام سریع آنها می تواند به صاحب بار در ترخیص به موقع کالاها و اجناس کمک نماید.

ترخیص کالاهای مختلف نیاز به مجوز های جانبی گوناگون دارد. به عنوان مثال مجوز کالاهای پزشکی و خوراکی یا آزمایشگاهی و غیره هر کدام مجوز های جانبی مختص به خود را دارند که، ترخیص کننده گمرک، باید با علم و هوشیاری کامل نسبت به قوانین گمرکی، بتواند به نحو احسنت تشریفات صادرات یا واردات این نوع کالاها را انجام دهد.

تفاوت ترخیص کار و حق العمل کار

ترخیص کار با دریافت مجوزها و پروانه های کاری مشخصی می تواند به حق العمل کار تبدیل شود. در تعریفی ساده ترمی توان اینطور گفت که حق العمل کار در واقع کسی است که می تواند با نام و نشان خود اما به نیابت از شخص و شرکتی دیگرعملیات ترخیص کالا را انجام داده و در مقابل هزینه آن را دریافت کند. که به آن حق العمل می گویند.

در این قضیه باید به این مهم توجه کنید که حق العمل کار نماینده صاحب کالا نیست و وکالت ندارد اما در مقابل به نیابت از شخص و شرکت وارد کننده این کار را انجام می دهد.
ترخیص کار با وکالتی که از صاحب کالا دارد در زمان ترخیص و انجام تمامی امور ترخیص کالا نام صاحب کالا را آورده و به نام آن کالا را وارد می کند ولی حق العمل کار که به صورت نیابتی این کار را انجام می دهد با نام خودش وارد معامله شده و در تمامی مراحل ترخیص کالا نامی از آمر خود نمی آورد.

همانطور که اشاره شد با توجه به قوانین گمرکی وارد کنند و صادر کننده می تواند برای انجام امور گمرکی خود یک نفر به عنوان ترخیص کار منصوب نماید تا نماینده قانونی وی برای انجام امور گمرکی کالاهایش باشد.
تاجر و بازرگان می تواند این نماینده را به عنوان نماینده مستقیم یعنی همان ترخیص کار و یا نماینده غیر مستقیم یعنی همان حق العمل کار انتخاب کند.
نماینده مستقیم به نمایندگی از طرف صاحب کالا عمل خواهد کرد اما هیچ مسئولیتی در قبال بدهی ها و یا اقدامات نامتعارف تاجر ندارد و اگر مشکلی در این خصوص پیش بیاید خود تاجر و بازرگان احضار می شود و باید پاسخگو باشد.

چگونه یک ترخیص کار معتبر را شناسایی کنیم؟

ترخیص کاران باید دارای کارت معتبر حق العمل کاری گمرک باشند و علاوه بر آشنایی با انواع قوانین گمرکی می بایست برای موفقیت در کار خود و داشتن مشتری های زیاد باید بتوانند اعتماد افراد را به خود جلب کنند .
به همین دلیل باید در کار خود فردی امانت‌دار، راستگو و مطمئن باشند و اسرار کارفرما را به خوبی حفظ کنند، همچنین وقت شناس بودن و انجام امور ترخیص کالا در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه یکی دیگر از مصداق های جلب اعتماد افراد می باشد.
زیرا تاجران و بازرگانان برای ترخیص سریع و به موقع ترخیص کاران ماهر و خبره را استخدام می کنند که هم هزینه های کمتری بپردازیند و هم با رساندن به موقع کالا به خریدار سود بازرگانی در رابطه با خوش قولی دریافت کنند.
ترخیص کار گمرک باید بر تمامی هزینه های گمرکی اعم از تعرفه های گمرکی، نرخ عوارض کالاها و اقلام وارداتی آشنایی داشته باشد.
زیرا آگاهی از این الزامات برای تجارت و بازرگانی هرکالایی از تاخیرات پرهزینه و همچنین مصادره کالا به علت زیاد ماندن کالا در انبار های گمرک و یا جرایمی دیگری که ممکن است در صورت آشنا نبودن با قوانین و مقررات بر علیه تاجران و بازرگانان اعمال شود اجتناب کرد.

چرا باید از ترخیص کار کمک بگیریم؟

زیرا ترخیص کالا امری تخصصی بوده و برای ترخیص کالا از انبار های گمرک باید یک سری از پروسه های تخصصی را طی کرد برای این منظور باید به علم ترخیص کالا و همچنین قوانین و مقررات گمرک و بخشنامه های ارسالی ازطرف سازمان ها و ارگان های ذی ربط آگاهی داشت به همین دلایل بیشتر تاجران و بازرگانان ( وارد کنندگان و صادر کنندگان ) کالا برای ترخیصی بدون مشکل و سر وقت ترجیح می دهند از متخصصان امور تشریفات گمرکی کمک بگیرند تا پروسه ترخیص کالا به درازا نکشیده و همچنین در وقت و هزینه های صرفه جویی لازم را داشته باشند

هزینه های ترخیص کاری چگونه محاسبه می شود

همانطور که می دانید تعرفه های ترخیص کاری برای کالاها یکی است و فقط بر اساس نوع کالا، میزان کالا، نوع بسته بندی آن و میزان خدمات انجام شده متفاوت است.
و بر اساس این موارد محاسبه می شود. برخی دیگر از هزینه های ترخیص کالا مانند حقوق و عوارض گمرکی، هزینه های حمل و نقل، هزینه های بارگیری و بدرقه کالا، هزینه های آزمایشگاه، هزینه های بازرسی، هزینه های بسته بندی و ….. نیز وجود دارد که ترخیص کار باید بر تمام این موارد آگاه باشد و آنها را محاسبه کرده و به گمرک پرداخت کند تا کار تشریفات گمرکی سریعتر پیش رود.
پرداخت این هزینه ها به عهده صاحب کالا می باشد اما در مواردی که ترخیص کار مسئولیت کار را به عهده گرفته می تواند به جای تاجر و صاحب کالا آن ها را پرداخت کرده و بعدا با وی حساب کند.

ترخیص کار رسمی گمرک

شرکت بازرگانی میعاد پژوهان داد آفرین با تجربه بیست ساله بعنوان ترخیص کار رسمی گمرک آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد.
ترخیص کاران زبده و قابل اعتماد و متعدد در گمرکات بنادر و فرودگاه های سراسر کشور، امور حمل و نقل و تشریفات ، امورات گمرکی شما را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند.
از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
×